Acces platformă GSuite for Education

În continuare sunt descriși pașii necesari pentru accesul pe platforma GSuite for Education.

Pasul 1: acesați link-ul https://myaccount.google.com/ și veți ajunge pe pagină de start a contului dumneavoastră Google.

Pasul 2: Dacă nu sunteți autentificat cu alt cont (contul personal) veți vedea o pagină similară cu cea din imaginea de mai jos.

Pasul 3: faceți click pe butonul „Sign In” și introduceți adresa de email și parola inițială primită de la școală.

Pasul 4: vi se va solicita schimbarea parolei. Introduceți parola dorită în cele două câmpuri și apăsați butonul de continuare.

ATENȚIE! Parola noauă trebuie să aibă cel puțin 8 caractere și să conțină litere mari și mici, cifre și cel puțin un caracter special (. , – $ % etc).

Pasul 5: dacă ați făcut corect pașii anteriori ar trebui să ajungeți pe pagina contului dumneavoastă.

Dați click pe semnul cu cele 9 puncte din colțul din dreapta sus și alegeți aplicația pe care doriți să o utilizați. În pagina „Tutoriale” aveți câteva videoclipuri care vă vor ajuta în continuare.

Deasemenea, găsiți pe Youtube o mulțime de video tutoriale care vă arată pas cu pas cum să foloșiți aplicațiile GSuite.

Observație: Dacă sunteți autentificat cu alt cont (contul personal) veți vedea o pagină similară cu cea din imaginea de mai jos.

Dați click pe iconița contului dumneavoastră și alegeți contul școlii sau adăugați-l dacă nu este deja adăugat.

Mult succes!