exemple de bune practici

Modele de bună practică personală, pentru o singură oră de curs
Educaţie socială – clasa a VII-a B

Prof. Răduţă Georgeta
28.04.2020

Activitate online de succes şi eficienţă maximă cu urmatoarele mijloace fizico-tehnice şi online.

• Whats app pe telefon (comunicarea înainte de oră, cu şeful clasei, despre cum desfăşurăm ora de curs, din orar)
  • Platforma G Suite a Şcolii Gimnaziale Nr. 3 Slobozia, cu aplicaţiile Google Meet (partea de sunet pentru lecţia cu participare directă elevilor, contribuţii verbale)
  • Manualul digital online de clasa a VII a deschis pe laptop (aut. Daniela Barbu, Catalina Neagu, Ancuta Bondar, Stan Stoica, al Editurii CD Press – www.cdpress.ro – pentru lecţie video/audio)
  • Google classroom (pentru tema atribuită, link ul de conectare Meet, documentul Word –Modalităţi de lucru la oră şi programarea activitatilor online pe teme/lecţii, ataşamentele Manualul digital – link şi Fişă de lucru pentru lecţie, pentru comunicarea pe Flux cu elevii sau clarificări de facut în timpul orei/după oră şi realizarea prezenţei online la oră)
  • Caietul elevului de Educaţie socială (pentru notiţele din timpul orei, efectuarea temei)
  • Laptop
  • Conectare internet pentru laptop şi telefon.